1. Jak wybuch pandemii COVID-19 wpłynął na działalność Państwa firmy?


Wybuch pandemii COVID-19 oczywiście nie pozostał dla nas obojętny. Na szczęście Laminopol jest elastyczną firmą i szybko zaadoptowaliśmy się do nowej rzeczywistości. Zeszłoroczna przeprowadzka do nowej lokalizacji pomogła nam wprowadzić zasady bezpieczeństwa - nowe, większe budynki zarówno w części biurowej, jak i magazynowej pozwalają minimalizować kontakt pracowników między sobą oraz z osobami spoza firmy, to znaczy klientów, czy kierowców. Tam gdzie to możliwe, stosujemy pracę zdalną, a przedstawiciele handlowi i doradcy techniczni minimalizują bezpośredni kontakt z klientami, realizując swoje zadania korespondencyjnie lub telefonicznie - spotyka się to z akceptacją, a wręcz aprobatą odbiorców. Oczywiście traktujemy tę sytuację przejściowo. Jeżeli chodzi o dostawy materiałów, udało nam się zachować pełne bezpieczeństwo terminów i wszystkie zamówienia realizowane są standardowo. Szczęśliwie żaden z naszych dostawców nie musiał wstrzymać działalności, a my trzymamy się swojej dewizy, czyli zapewnienie naszym klientom profesjonalnej obsługi - jesteśmy nastawieni na wieloletnią, lojalną współpracę i tym samym chcemy pomóc naszym partnerom przejść ten czas możliwie bezboleśnie.


2. Jakich zmian spodziewacie się Państwo w sektorach, w których działacie? W branży materiałów kompozytowych?


Obecna sytuacja pokazała, jak bardzo ważny w branży jest stabilny, niezależny dystrybutor, stanowiący swojego rodzaju bufor bezpieczeństwa dla firm produkcyjnych. Czy coś zmieni się dla naszej firmy? Tak naprawdę będziemy trzymać się strategii, którą stosujemy od lat - będziemy wciąż oferować szeroką gamę produktów dobrej jakości w połączeniu z szybko działającym doradztwem, dynamicznie reagować na potrzeby klientów wprowadzając kolejne usługi. Jeżeli chodzi o naszych klientów, w ostatnim czasie dostajemy pewne pozytywne sygnały. Początkowy pesymizm stopniowo przeradza się w chęć i energię do odrabiania straconego czasu, a w większości polskich stoczni jachtowych zamówienia z niewielkimi korektami udało się utrzymać. Oczywiście, straty w stosunku do założeń budżetów na bieżący rok będą, jest to nieuniknione, ale może okazać się, że nie będą tak dotkliwe, jak początkowo przewidywano. Ponadto pojawiają się głosy, nieco kontrowersyjne, choć myślę, że dość bliskie prawdy, iż pozytywnym aspektem pandemii będzie poprawienie sytuacji na rynku pracowników - z ich brakiem borykały się wszystkie rozwijające się polskie firmy w 2019 roku. Co natomiast przyniesie przyszły rok? Spodziewamy się spadków sprzedaży w przypadku dóbr luksusowych, takich jak łodzie, w stosunku do kompozytów przemysłowych, czy sanitarnych, producentów których również obsługujemy.


3. Czy w związku z obecną sytuacją podejmujecie Państwo jakieś działania charytatywne?


Oczywiście, Zarząd i Pracownicy Naszej Firmy doskonale rozumieją jak ważna jest wzajemna pomoc w tym ciężkim okresie. Wiemy, iż jedynie ona może pomóc nam przetrwać obecny kryzys gospodarczy, ponieważ przedsiębiorstwa, duże i małe firmy to przede wszystkim pracownicy i ich rodziny oraz lokalne społeczności. Pierwszym krokiem, który poczyniliśmy, kiedy tylko w życie weszły pierwsze obostrzenia i poznaliśmy potęgę obecnej epidemii, staraliśmy się zastanowić jak Laminopol Sp. z o.o. może pomóc. Jako, iż posiadamy maszynę CNC do tworzenia wykrojów zbrojeń szklanych i węglowych, postanowiliśmy z niej skorzystać. Tym samym po konsultacjach dotyczących projektu, rozpoczęliśmy wycinanie materiałów do tworzenia maseczek wielorazowego użytku, które następnie przekazywane są do Centrum Kultury Gminy Ustka oraz Centrum Kultury i Sportu w Postominie, gdzie poddawane są końcowej obróbce, aby mogły zostać przekazane służbom mundurowym oraz mieszkańcom okolicznych miejscowości. Do tej pory udało nam się wykroić ponad 100 000 sztuk. Ponadto postanowiliśmy również przekazać materiał słupskiej organizacji "Widzialna Ręka Słupsk" do uszycia niezbędnych środków ochrony dla m.in Słupskiego Oddziału Ratunkowego. Dzięki tym akcjom dostrzegliśmy jak wielkie są potrzeby, dlatego też wiedzieliśmy, że chcemy dalej pomagać. W związku z tym postanowiliśmy przekazać środki dezynfekujące, aby wspomóc działalność słupskich lekarzy. Jednakże nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa i działamy dalej! Dlatego serdecznie zapraszamy do pomocy Przedsiębiorstwa, Naszych Partnerów i Sympatyków, gdyż tylko dzięki wzajemnej pomocy możemy przetrwać ten ciężki dla nas wszystkich i naszej gospodarki czas!


Zbigniew Borkowski, Wiceprezes Laminopol Sp. z o.o.