Bolidy wyścigowe, rakieta, łódź solarna, bezzałogowy samolot. Designerska umywalka, kule ortopedyczne, przęsła mostu,  pręty  zbrojeniowe,  tarcze  hamulcowe w samochodzie czy… korek do wina. Teoretycznie nie mają ze sobą nic wspólnego. Jest jednak coś, co je łączy – materiały kompozytowe, z których zostały wykonane. Większość z nich została zaprezentowana w październiku na Targach KOMPOZYT-EXPO®, jednym z trzech wydarzeń w Europie, dedykowanych tej niezwykle szybko rozwijającej się branży.

W czym tkwi sekret sukcesu kompozytów, od dawna określanych mianem materiałów przyszłości? Między innymi w tym, że dla ich zastosowania nie ma żadnych ograniczeń. Idealnie sprawdzają się w produkcji krótkich serii danego wyrobu – samo stworzenie modelu i formy jest tańsze w porównaniu np. z koniecznością użycia wtryskarek i nie wymaga zastosowania wielkich maszyn czy kosztownych inwestycji. Nawet najbardziej wymyślny przedmiot można stworzyć raptem w tydzień. Konieczne jest wykonanie modelu, a następnie formy, z której wytwarzany jest końcowy wyrób kompozytowy. Klient dostaje dokładnie ten produkt, którego oczekuje, bez konieczności uruchamiania skomplikowanych i drogich linii produkcyjnych.

Najlepszych  przykładów, ilustrujących innowacyjne wykorzystanie kom-pozytów, dostarcza branża budowlana. Wystarczy  wspomnieć  o  prezentowanych na targach kompozytowych prętach zbrojeniowych.

Nie spodziewaliśmy się aż tak dużego nimi zainteresowania! – stwierdził Grzegorz Troch, Prezes Zarządu firmy Trokotex – Na czym polega ich innowacja? Są tańsze i bardziej wytrzymałe od stali. Odporne na korozję i czynniki chemiczne,  łatwe  w  transporcie,  wygodne w montażu. Znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle hydrotechnicznym czy energetycznym, budownictwie drogowym oraz w branży budowlanej – wykorzystuje się je do przygotowania zbrojeń fundamentów i słupów.

​Niegdyś aluminium zastąpiło stal. Obecnie kompozyty coraz częściej wypierają tradycyjne materiały stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Za ich sprawą rewolucja przemysłowa nabiera zupełnie innego wymiaru. Dzieje się to na naszych oczach!
Dorota Gurgul

Więcej o tym, jak wyglądają spotkania organizowane przez Targi w Krakowie Sp. z o.o. i co wnoszą do naszego życia, czym owocują dla uczestników i jaki mają sens, dowiecie się z wiosennego numeru naszego Merkuriusza targowo-kongresowego  >> przeglądaj on-line